Rubriky
Srdce nevidomého Škodováka - blog

Jak vlastně natáčím videa když nevidím?

Původně jsem o tom chtěl natočit video, nicméně jsem dospěl k názoru, že bude lepší vysvětlení v rámci textového článku.

Jsou vlastně jen tři situace, kdy si na pomoc s videi žádám o pomoc. Tou první je, když je video moc dlouhé a kamera mi jej rozdělí do více souborů. Druhým případem jsou prezentace, kde je zapotřebí člověka, který ovládá nějaký editor videí a dá tomu ten správný punc. Třetí případ nastává v situaci, kdy jsem přesvědčen, že věci, kterou chci natočit sám natočit nedokážu, jako například vlastní jízda, ukázka prostředí při vyjížďkách a nebo zachycení drobného detailu pod kapotou. Ostatní videa, jako jsou starty (kratší než 11:46, delší nutno spojit) či obchůzka vozu jsou výhradně v mé režii. Jak to ale vlastně jako nevidomý dělám a kde beru jistotu, že to na co mířím objektivem se divákovi skutečně ukáže?

Vycházím z jednoduchého matematického modelu, který jsem se naučil již dávno, ještě v době, kdy byly aplikace na čtení tištěných dokumentů prostřednictvím telefonu žhavou novinkou. Postupem jsem se naučil, že když chci nasnímat nějaký text, třeba došlou papírovou poštu, je ideální držet fotoaparát 15 až 20 centimetrů pod fotoaparátem. Zkusil jsem tedy tento vzorec aplikovat také u svojí kamery a až na pár výjimek mi to celkem vychází. A tou výjimkou je video, ve kterém představuji Škodu 100L a druhé video, kde popisuji rozdíly mezi vozy. Zde jsem se snažil zachytit příliš mnoho detailů a navíc jsem měl kameru upnutou na hlavě. Domníval jsem se totiž, že kam koukám očima, to bude pod objektivem ale nedošlo mi, že objektiv je o něco výš, než moje oči, takže spínač pro palubní světlo a odstřikovače nejsou ve videu vidět, protože byla kamera prostě příliš vysoko a navíc mé pohyby hlavou byly příliš rychlé, což si při natáčení ještě zcela plně neuvědomuji. Samozřejmě také musím počítat s šířkou, kterou je kamera schopná zabrat a také s denním světlem, které má na výsledný obraz také svůj vliv. Nicméně i to k tomu patří, jsem prakticky nevidomý a tak si s tím hlavu prostě nelámu. Hlavní pro mě je, že dané video má svůj obsah a jestli někdo dá dislike kvůli tomu, že není něco vidět, taky dobře, protože i to mě může posunout dál. Rád bych třeba natočil poklepávání po karburátoru, nebo ukázal špatně nastavenou hadičku od odstřikovačů, ale zde si nějak nedokážu vypočítat vhodné umístění kamery.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..