Rubriky
Srdce nevidomého Škodováka - blog

Tento muž to dokázal! A když to dokázal on, dokážu to taky!

Vybudovat první hmatovou dopravní expozici svého druhu na světě je a ještě dlouho bude běh na velmi dlouhou trať, proto dnes chci mluvit o autech z úplně jiného soudku. A pro mě osobně je to velice inspirativní, proto rozhodně čtěte a šiřte to dál.

Dokážete si představit, že si vyhledáte autoservis, objednáte se a až po příjezdu zjistíte, že jeho hlavní mechanik je slepý? Asi byste byly v šoku. Přiznám se vám, já také. Ale není to nemožné a existuje jedno místo na světě, kde je to zcela běžné a navíc ještě považované za naprosto normální.

Jeden nevidomý muž, se kterým mám mnoho společného. Tak jako on i já jsem se zajímal, jak věci fungují a tak jako on i já jsem mnohokrát a rodiče mi to jistě rádi dosvědčí mnoho věcí rozbil jen pro to, abych si mohl osahat, jak to vypadá uvnitř a jak to celé vlastně funguje. Mojí doménou byla autíčka na setrvačník a staré mechanické budíky, pár jich tu ještě mám a už asi dvakrát jsem je tu měl rozebrané, protože se zasekly. Jen jednu věc nemáme s oním mužem (jmenuje se Asif Patel) společnou. Zatímco já se vydal na studia do Prahy na konzervatoř, on se vydal rovnou pracovat a světe div se, jako mechanik. Já mám ještě k práci mechanika hodně daleko, ale když to dokázal on, nevidím jediný důvod, proč bych to v zemi plné všelijakých moderních technologií nedokázal i já. Rozhodl jsem se tedy, že se budu inspirovat tímto mužem z Pákistánu a budu, ano budu, tady žádné chci, nebo možná, tady je prostě budu pracovat jako on. Za tímto účelem však budu muset pořídit ještě jeden vůz, protože svůj dosavadní vozový park potřebuji udržovat vždy připravený pro sezónní akce, k datu tohoto článku jsem se již jedné zúčastnil a letos plánuji ještě minimálně dvě účasti, příští rok toho ale chystám daleko víc. Proto pokukuji po ještě jednom voze značky Škoda. A jediný vůz, který mi ještě ve sbírce chybí je tzv. Užovka. Pátrám tedy po jakékoli Škodě 105, 120, přezdívané Užovka, kterou hodlám použít jako vůz, na kterém se všechno naučím, na kterém si všechno vyzkouším a na kterém si budu umět všechno opravit tak, abych si následně mohl v případě potřeby opravovat i svá ostatní auta, přičemž hodlám zachovat jeho původní stav i funkčnost a až budu všechno umět, teprve potom s ním hodlám obrážet srazy. Do té doby může být v klidu odstavené, budu se k němu moci kdykoli vrátit a současně se budu moci věnovat svým sezónním aktivitám. Mám nabídku na jednu Užovku, je kompletní, pojízdná, jen s pár provozními oděrkami, prodává ji člověk, se kterým navíc spolupracuji, dodal mi za velmi dobrou cenu obutí na stovku i sto dvacítku, jen už mu na auta nezbývá čas a chudinka Užovka jen ledabyle stojí v garáži a práší se mu na ni.

Původně jsem si říkal, že bych se pokusil najít si nějaký šrot, na kterém bych se to všechno naučil a který bych si pak třeba i zrenovoval, na druhou stranu si ale zase říkám, že když to auto bude kompletní a plně funkční, půjde mi výuka mnohem lépe, takže jsem teď na vážkách zda přijmout či nikoli, ačkoli mé podvědomí je již dávno rozhodnuto.

Musím říct, že tento muž mě velmi motivoval a teď už můžu říct, že když to dokáže on, tak to dokážu taky. Navíc mám tu obrovskou výhodu, že se mám od koho učit. Táta opravář zemědělských strojů, bratranec to samé, druhý bratranec je mechanik, třetí mechanika studuje a jsem přesvědčen, že mi právě rodinní příslušníci v tomto oboru mohou dát tu nejlepší školu vůbec. Takže když vám teď říkám, že za nějaký čas i když mě o půl noci vzbudíte a dáte mi do ruky jakýkoli díl z auta vám okamžitě řeknu co je to za díl, k čemu slouží a kde přesně ve voze je, jaký další díl se k němu váže a tak dále. Zatím to sto procentně dokážu jen u interiéru a z části u některých hadic a kabelů.

Zdroje

Slepý automechanik nemá o zákazníky nouzi. Mám talent od boha, říká
Born without eyes, blindness is no barrier to success for Pakistan mechanic Asiif Patel has not allowed blindness to stop him from becoming the renowned mechanic that he is today.

Užovka

1 komentář u „Tento muž to dokázal! A když to dokázal on, dokážu to taky!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..